Prezentacje przed publicznością

Kilka myśli, które mi się nasuwają po powrocie z roadshow jeśli chodzi o występy przed większą publicznością.

  1. Poświęć trochę czasu na przygotowanie prezentacji. Na każdym slajdzie powinny być wyraĽne i w odpowiednim kontraście logo firmy, ewentualnie temat. Czcionka musi być duża. Zdania krótkie. Nie może być więcej niż parę lini tekstu na slajdzie. Bardzo dobrze gdy posłużysz się standardowymi chwytami takimi jak: wyliczenia, mówienie językiem biznesu, czy korzystanie z łańcucha cecha-zaleta-korzyść.
  2. Przeczytaj dokładnie swoją prezentację. Pomyśl albo może nawet spróbuj ją opowiedzieć. Tak w prezentacji nie chodzi o przeczytanie slajdu. W powerpoincie mają być zawarte najważniejsze wątki, które chcesz żeby słuchacze zapamiętali.
  3. Przed samą prezentacją, jeśli masz pustą salę do dyspozycji. Stań na chwilę na środku i oswoj się z przestrzenią. ZnajdĽ sobie komfortowe miejsce, nie chowaj się za biurkiem. Stań tak, żeby nie zasłaniaćprojektora. Próba z mikrofonem też nie zaszkodzi.
  4. Już na początku samej prezentacji spróbuj triku, stań przed publicznością rozejrzyj się przez kilka sekund nie odzywając się. Stworzysz w ten sposób nieciągłość, wszyscy oczekują, że zaczniesz mówić, a ty nie mówisz. Nawet największe śpiochy się obudzą. Wystarczą 3 sekundy, ale i tak za pierwszym razem to będą najdłuższe 3 sekundy twojego życia.
  5. Przedstaw się, powiedz kilka słów o sobie. Nie musi być dużo. Ludzie lepiej będą Cię odbierać jeśli coś o tobie wiedzą
  6. Mów do ludzi a nie sufitu albo ściany. Spróbuj z każdym nawiązać kontakt wzrokowy chociaż na ułamek sekundy. ZnajdĽ jakieś przyjazne osoby. Ich możesz traktować jako boję ratunkową.
  7. Mów powoli i wyraĽnie – staraj się podkreślać intonacją najważniejsze momenty. Staraj się opanować swoje gadulstwo.
  8. Na koniec podziękuj za uwagę, jeśli nie ma czasu na pytania poproś o nie w kuularach albo na maila

Mam nadzieję, że porady się przydadzą. Ja w każdym razie zastosowałem je z całkiem dobrym skutkiem.