Bilety poznańskiej komunikacji miejskiej w komórce

http://www.mpk.poznan.pl/mobilet.html
Bez specjalnego rozgłosu MPK od 26 lutego umożliwiła pasażerom odbijanie biletów przy pomocy komórki – nazwano to mobilet.

Jakiś czas temu MPK już eksperymentowało z biletami poprzez SMS, jednak znaczne dodatkowe koszty smsów( 30 groszy na jednym “odbiciu”). zmusiły przewoĽnika do rezygnacji z tego rozwiązania. Wprowadzenie mobiletu miało być receptą na problemy z zakupem biletów poza normalnymi godzinami pracy sklepów – co jest bardzo częstą sytuacją w Poznaniu.

Zdecydowałem się zobaczyć jak to działa…. Na początku konieczna jest rejestracja na stronie mo-bilet.pl, wybór typu oraz podanie numeru telefonu komórkowego, nazwa i hasło użytkownika. Po chwili dostaje się smsa wap-push, który zawiera link do aplikacji, która ma już ustawioną odpowiednią nazwę użytkownika. Aplikacja na komórkę to midlet java. Przed instalacją pojawia się komunikat z opisanymi kolejnymi krokami, tutaj ewidentnie zalatuje bezpośrednim tłumaczeniem z niemieckiego, co jest zdecydowanie do modyfikacji.

Po rejestracji na stronie pojawia się numer osobistego konta na który możemy przelać pieniądze ( całość działa w systemie prepaid). Zabrakło mi tutaj jakiegoś sposobu na płatności online np.: przelewy24 – to byłoby o wiele wygodniejsze. Co więcej podany jest sam numer konta, a większość aplikacji online banków wymaga podania nazwy i chociaż ulicy adresata przelewu.

Sama aplikacja na komórce jest dosyć łopatologiczna, ale przydałoby się np logo mpk i wogóle bardziej zielonkawa szata graficzna (dla niewtajemniczonych zielony to kolor mpk w poznaniu). Dostępna jest opcja skasuj bilet, która z tego co wyczytałem powoduje skasowanie biletu i uszczuplenie środków pieniężnych na koncie(wymaga połączenia z Internetem).

Nie miałem jeszcze okazji sprawdzić działania “w praniu”, ale planuje field test jutro wieczorem, co oczywiście opisze. Ciekaw jestem czy zapłacę karę jak się nie uda (np. problemy z połączeniem z siecią), a w Poznaniu kary za jazdę na gapę są dosyć drakońskie.