Sieć w instalacji elektrycznej?

Ostatnio podłączałem do domowej sieci stary komputer w dość odległym pomieszczeniu. Oczywiście niezbyt mi się uśmiechało ciągnąć przez całe mieszkanie kabel sieciowy, a 2 wieki temu nikt nie budował domów z instalacją sieciową 😉 Słyszałem coś o możliwości komunikacji poprzez instalację elektryczną, ale jakoś nie było to specjalnie nagłośnione i wydawało mi się dosyć drogie. Technologia nazywa się HomePlug Powerline.

Zdecydowałem się na sprzęt od netgeara ( zestaw 2 adapterów około 200 złotych) wybrałem najprostszy model X103, który tak na marginesie dzisiaj okazało się że jest wycofywany z powodu przegrzania i możliwości pożaru ( na szczęście nie dotyczy to moich modeli – uf).

Całość działa bez zarzutu, w manualu piszą że nie działa na przedłużaczach, ale jak się okazuje jednak działa 🙂 Prędkość osiągana na aluminiowej instalacji to około 7Mb, co jak na dostęp do Internetu jest całkiem wystarczające. Technologia jest dosyć fajna i pewnie zastosuje ją jeszcze w przyszłości.

Przy okazji naszła mnie taka myśl, że firmy energetyczne miały niesamowitą okazję stać się liderem w dostępie do Internetu. Każdy komputer musi być podłączony do prądu, a może przy odrazu być w sieci. Możliwości są dużo większe niż np w neostradzie – telewizor pobierający z gniazdka filmy na życzenie (vod) to byłoby coś. Teraz już nie będzie tak łatwo przebić się na ugruntowanym rynku, chyba że zaproponują coś rewolucyjnego.