Instalator w pliku msi część 1

Zapomniane instalki

Bardzo ważnym aspektem, każdej tworzonej aplikacji desktopowej jest instalacja. Ta część często bywa zaniedbywana przez twórców oprogramowania, a jej rola jest nie do przecenienia. Potencjalny klient szybko się zniechęca gdy nie może uruchomić, a co dopiero zainstalować aplikację. Tymczasem developerzy myślą raczej w kategoriach tworzenia aplikacji a zapewnienie prostej i powtarzalnej instalacji w ogóle nie jest umieszczane na liście funkcjonalności.

Narzędzia

Istnieje całkiem spora liczba narzędzi pozwalających zająć się tym problemem, spora część z nich jest komercyjna i raczej nadaje się do projektów ze sporymi budżetami. Pierwsze co przychodzi na myśl to Installshield – jest to naprawdę profesjonalne narzędzie mające wielu zwolenników, nie ma co się dziwić jest już na rynku sporo czasu.

Windows Installer XML

2 lata temu, gdy szukałem sensownej (również pod względem finansowym) metody zbudowania setupu dla małej aplikacji udało mi się znaleĽć WiX (Windows Installer Xml). Wtedy było naprawdę trudno go znaleĽć – zajęło mi to naprawdę sporo. Dla mojego projektu instalator tworzony przez visual studio 2005 w ogóle nie zdawał egzaminu. Po pierwsze instalacja była dostępna tylko po angielsku, a po drugie nie można było definiować bardziej zaawansowanych operacji ( można była wykorzystać custom action w .net, ale nie działały za dobrze).

Mało kto wie, że WiX jest pierwszym projektem open source wydanym prze Microsoft, dzięki sporemu zaangażowaniu Roba Menschinga. Narzędzie okazało się na tyle użyteczne, że również zespoły z wewnątrz MS zaczęły go używać.

WiX pozwala na podstawie stosunkowo prostych plików XML stworzyć pliki .msi, czyli popularne instalatory Windowsowe. WiX obsługuje praktycznie wszystko co można znaleĽć w specyfikacji MSI, uwzględnia wszystkie nowinki związane z Vistą i wersją 4.0 Windows Installera. To co dla mnie okazało się szczególnie fajne to integracja z Visual Studio za pomocą wtyczki Votive.

WiX – wersje

W tej chwili dostępne są 2 wersje Wixa 2.0 i 3.0. Pierwsza jest uważana za stabilną, ale osobiście polecam używanie 3.0, która zawiera najnowsze funkcjonalności. Co prawda czasem zdarzają się z nią małe problemy, ale z reguły upgrade załatwia sprawę.

Pliki .msi

Sam plik .msi jest bazą danych, w środku zawarte są są tabele, które z kolei mają kolumny i wiersze. Można nawet na nich wykonywać proste zapytania. Istnieje fajne narzędzie – Orca, które pozwala na podglądanie i edycję zawartości plików – w sam raz dla prawdziwych eksperymentatorów.

Linki:

  • Windows Installer Xml – strona główna projektu
  • WixWiki – niezłe Ľródło informacji
  • dzięki temu feedowi zawsze będziesz na bieżąco z Wix
  • a stąd możesz ściągnąć najaktualniejsze wersje
  • podcast – wywiad z Robem, w którym opowiada o początkach WiX
  • Orca – oficjalnie dostępna jako część windows sdk, ale w sieci można znaleĽć też “luĽnego” exeka

W następnym poście pokaże jak w prosty sposób zrobić instalatora w MSI.

One thought on “Instalator w pliku msi część 1

  1. comma says:

    Orca można znaleĽć nawet u mnie, wraz z przykładem zastosowania http://2mind.pl/2008/08/instalacja-windows-mobile-sdk-60-bez-visual-studio/ 🙂

Comments are closed.