Pamiętaj blogerze nie pisz o blogowaniu

Kiedyś wyczytałem gdzieś taką poradę, ale chyba zdecyduje się ją złamać i napiszę parę słów o narzędziach do blogowania. Od samego początku interesowało mnie tylko oprogramowanie pozwalające na hostowanie bloga samemu, dla mnie serwisy blogerskie są po prostu za mało elastyczne i konfigurowalne.

W tym poście opisze tylko rozwiązania, z którymi miałem osobiście do czynienia, zapewne istnieje conajmniej milion innych – zapraszam do podzielenia się w komentarzach 🙂

WordPress

Zainteresował mnie jako pierwszy, ale w 2004 roku to było naprawdę słabe narzędzie. Brakowało mi wiele wtyczek i rozszerzeń, sprawiał wrażenie słabo napisanego. Dzisiaj to się zmieniło wordpress naprawdę zdominował blogosferę. To co dla mnie jest szczególnie interesujące to ilość wtyczek, która jest porażająca. Nie ma praktycznie rzeczy o której by nie pomyśleć i okazuje się, że ktoś już to zrobił.

To jest właśnie narzędzie, które wybrałem do prowadzenia tego bloga, rzeczy które mnie ostatecznie przekonały(w kolejności wagi):

  1. łatwo sobie radzi ze spamem w komentarzach i trackabackach – to jest bardzo ważne!
  2. wtyczki do łatwego osadzania kodu Ľródłowego w postach – w końcu piszę bloga technicznego 🙂
  3. bardzo dobra obsługa rssów, to jest bardzo ważne dla czytelników
  4. blogowanie mobilne – nie używam za bardzo ( poza fotami z komórki), ale może się przydać(przesiadłem się na nokie e71, która ma pełną klawiaturę qwerty, więc będzie z niej łatwo pisać)
  5. społeczność użytkowników i developerów, która działa naprawdę prężnie i jest bardzo liczna
  6. łatwo jest podłączyć narzędzia do blogowania off-line jak np windows live writer, czy w.bloggar

Mam nadzieję, że wordpress pozwoli mi się skupić na samym blogowaniu, a nie kwestiach technicznych 😉

B2Evolution

System, którego używam aktualnie. Do pewnego momentu byłem z niego bardzo zadowolony. To co mi dało najbardziej w kość to spam w komentarzach i trackbackach, trochę się tego nausuwałem. Trudno też jest zmieniać wersję. Nowe releasy jakby trochę zastopowały. System jest w sumie łatwy do rozszerzania, napisałem nawet wtyczkę do rysowania mapy i wykresów z moich wycieczek rowerowych(widoczne w Bikeblog – teraz będę musiał ją sportować 🙁 ). Osadzanie kodu Ľródłowego też nie okazało się za łatwą sprawą.

DasBlog

Bardzo ciekawy system blogowania napisany w .NET. Z ciekawostek używa plików XML zamiast bazy danych, więc jego wymagania są minimalne. Ma wszystko co potrzebne jest do blogowania, ale niestety wymaga hostingu .net i iis. Używa go Scott Hanselmann na swoim blogu, który ostatnio został zhackowany.