Dlaczego Entity Framework będzie rządzić światem

Nadrabiając ostatnio zaległości w słuchaniu DotNetRocks w odcinku #411 o ORM-ach Ward Bell podniósł ciekawą kwestię, a mianowicie, że Entity Framework będzie dominującym mapperem obiektowo relacyjnym na rynku. Myśl całkiem przewrotna, szczególnie biorąc pod uwagę ?Vote of No Confidence?(Alt.NET podcast ? hej tutaj też Ward Bell) ze strony społeczności. Jednak warto odsunąć flamewar i love to hate relationship do MS na bok i spojrzeć na fakty.

Po pierwsze zasoby

Microsoft inwestuje w EF nieprawdopodobne zasoby, takie o których np.: NHibernate może tylko pomarzyć. Oczywiście jak zwykle V1 pozostawia trochę do życzenia, ale MS już wielokrotnie dowiódł(patrz Vista ?> Windows 7), że jednak potrafi się uczyć na błędach i słuchać klientów, więc następne wersje zapewne będą już o wiele lepsze.

Po drugie literatura

Ward podniósł też ciekawy argument ? ile jest opublikowanych książek dotyczących NHibernate ? okazuje się, że nie ma 🙁 natomiast już w tej chwili są dostępne conajmniej 3 książki na ten temat.Tutaj ciekawostka ? link do bloga Julie Lerman, która sama jest autorką spoooorej książki o Entity Framework.

O EF na C2C

c2c logo male

Julie Lerman będzie prelegentem na konferencji Communities2Communities więc będzie okazja, aby posłuchać o EF prosto z ust ekspertki. Na zeszłorocznej edycji C2C temat EF również był obecny pod postacią prelekcji Jarka Kowalskiego.

9 thoughts on “Dlaczego Entity Framework będzie rządzić światem

 1. Marek Blotny says:

  Zgadzam sie w 100% ze Microsoft osiagnie swoj cel i EF bedzie kiedys dominowal. Pytanie tylko ile czasu jeszcze im na to potrzeba …

  Nie do konca zgadzam sie natomiast co do literatury poniewaz:
  1) dokumentacja do NHibernate jest calkiem dobra
  2) sa ksiazki jak na przyklad “Hibernate in Action” z ktorych 90% ma zastosowanie w naszym swiecie 😉

  I jeszcze na koniec pytanie … na ile warto na dzien dzisiejszy czytac ksiazki odnosnie EF? Technologia zmienia sie bardzo dynamicznie wiec naturalne jest pytanie na ile to co jest w ksiazkach pokrywa sie z rzeczywistoscia (dzis, za miesiac lub za 6 miesiecy)?

 2. Marek,

  dzięki za sprostowanie literatury 🙂

  natomiast jeśli chodzi o czytanie książek, to zgadzam się z Tobą, że czytanie w tej chwili jest trochę bez sensu, bo wszystko zmienia się bardzo szybko. Natomiast ma to nieprawdopodobne znaczenie w marketingu – ludzie którzy podejmują decyzję odnośnie technologii mogą to brać pod uwagę.

  MS już wielokrotnie dowiódł, że potrafi wychwycić trendy programistyczne – np.: Castle MonoRail Framework -> ASP .NET MVC. I jeżeli jeszcze dodatkowo postawi za tym swój marketing no to reszta może się tylko schować ;P

 3. […] Michał Korsak opowie o tym jak wygląda ORM ze stajni DevExpress na tle innych narzędzi ORM. To z kolei będzie okazja żeby podyskutować o ORM jak takich, także w świetle mojego poprzedniego posta dotyczącego entity framework. […]

 4. NHibernate Rules!
  Ja już poprostu z dużą ostrożnością patrzę ta takie stwierdzenia jak te o których piszesz. Sam przyznasz, że MS często zachowuję się tak, jak by sam nie wiedział co chce. Ja mam stabilne NHibernate i nie muszę obawiać się, że komuś “odbije” i powywraca wszystko do góry nogami.

 5. Aleksander Sumowski says:

  Jest już dostępna finalna wersja NHibernate in Action.

 6. iniside says:

  Ja sie niestety od EF odbilem. Naprawde chcialem i probowalem go uzywac, ale aktualnie jest to, albo za malo instuicyjne, albo poprostu pewne rzeczy nie dziaja jak trzeba i trzeba kombinowac na około (ale chyba nie w tym rzecz ?, Frameworki maja zycie ulatwiac a nie utrudniac).
  Przy tak prostej rzeczy jak relacja Jeden do Wielu EF wywiesil biala flage i nie wiedzial co ma robic (przyklad zyciowy, mam tabele Users i Tabele Titles, w Tabeli Users znajduje sie kolumna TitleID, ktora to nie moze byc null, i przy tworzeniu nowego usera trzeba cos tam wpisac). Niestety EF nie jest w stanie poprawnie zmapowac takiego polaczenia, manualnie tez zreszta nieodkrylem jak to zmapowac.
  Wracam do LINQ to SQL, przynajmniej dziala bez problemow ;e.

 7. ck says:

  EF nie ma najmniejszych problemów, żeby mapować Jeden do Wiele albo Wiele do Wiele. Widać musiałeś zrobić coś nie tak.

 8. piotrbugla says:

  @iniside, a klucze obce masz założone na tabelach? Rozumiem, że tworzysz model ze struktury bazy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *