WixEdit – łatwe edytowanie WxS

image

Podczas moich prezentacji o WiX często pada pytanie: xml jest fajny, ale nie chce od niego zaczynać  – czy nie ma czegoś wizualnego? Okazuje się, że istnieje conajmniej jeden produkt komercyjny, który jest obiektem flamewara ze strony Roba Menschinga. Ja postanowiłem poszukać trochę głębiej. Okazuje się, że na sourceforge jest projekt o nazwie WiXEdit. Do tej pory nie miałem doświadczenia z żadnymi narzędziami graficznymi do WiX, więc postanowiłem spróbować.

image

Całość działa bardzo sprawnie, pozwala modyfikować główną strukturę, dodawać foldery pliki, itp. Jedna poważna wada to, gdy dodamy element UIRef i dodamy referencje do dialogów zdefiniowancyh w wixuiextension.dll w zakładce Dialogs nie można podglądać tych okienek. Dopiero gdy mamy źródła .wxs odpowiednich dialogów można je przeglądać. Fajna funkcjonalność to, że pokazuje się też jak będzie ostatecznie wyglądać okno.

image 

Jak dla mnie oczywistą wadą jest brak obsługi zmiennych z Votiva, bo działa poza środowiskiem Visual studio. Trzeba więc samemu ustawić odpowiednie wartości zmiennych np: $(var.SolutionDir) w Build Settings.

works-on-my-machine-starburst

Myślę, że WixEdit w pełny zasłużył na znak ?Works on my machine? i mogę zdecydowanie polecić do używania szczególnie początkującym z WiX.

Inne ciekawe linki do projektów związanych z WiX, które ostatnio znalazłem:

  • WiX FileVersion Preprocessor Extension ? extension, który pozwala na wyciągnięcie właściwości z assembly(ProductName, CompanyName, ProductVersion) i użycie ich do ustawienie odpowiednich wartości instalatora
  • WixTrim ? inny edytor graficzny do skryptów WxS, wygląda ok ale jakoś rzadko był pobierany, ma bardzo podobny układ ekrany do visual studio ? ktoś chętny żeby spróbować ? PLZ dajcie znać jakie mieliście wrażenia

One thought on “WixEdit – łatwe edytowanie WxS

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *