Kolejna afera z ASP .NET MVC

O aferze z Oxite było głośno jakiś czas temu. Microsoft wypuścił Oxite jako implementację przykładową przy użyciu asp .net mvc. Niestety aplikacja została bardzo ostro skrytykowana przez środowisko.

Teraz tym razem zdecydowano się wypuścić aplikację pokazującą jak budować serwisy typu web 2.0 przy pomocy ASP .NET MVC. Projekt nazwano KOBE. Tym razem znowu projekt spotkał się z miażdzącą krytyką środowiska, czego najbardziej dobitnym przykładem jest seria postów Orena:

Po takiej fali krytyki Phil Haack ( jeden z PMów asp .net) próbował tłumaczyć jaką stosują taxonomie nazewnictwa. Ciekawe rzeczy działy się także na tweeterze:

image

Po tym całym szumie, nie można już niestety pobrać Kobe ? taki tekst jest widoczny na stronie:

This sample application is being updated to incorporate community feedback. An updated version will be released shortly.

Szkoda, że nie ma żadnego sensownego przykładu do pobrania ze strony Microsoftu. Moim zdaniem najlepszy jest przykład Roba Connery MVC StoreFront vel Kona.

W tym kontekście całkiem sensowne jest pytanie Jarka :

Pojawił się ASP.NET MVC 1.0 – interesuje mnie jak sprawa wygląda z komercyjnym zastosowaniem. Czy można już ASP.NET MVC wykorzystywać komercyjnie?

Oczywiście ASP .NET MVC można stosować komercyjnie, nic nie stoi na przeszkodzie. Dostępna jest oficjalnie wspierana wersja 1.0. Licencjonowanie zezwala na komercyjne użycie już od Preview( zdaje się 3), z tym że pomiędzy poszczególnymi wersjami preview nie była zachowywana zgodność. Teraz gdy jest 1.0 już nie ma takiego ryzyka.

Powstało już wiele fajnych aplikacji webowych, które wykorzystują MVC np stackoverflow, więc gra chyba jest warta świeczki. Tylko przykłady i implementacje referencyjne coś się nie udają 😛

Tagged , ,

3 thoughts on “Kolejna afera z ASP .NET MVC

 1. dario-g says:

  ASP.NET MVC można było stosować komercyjnie już od wersji Preview 1, choć w tamtej fazie było to troszkę ryzykowne.

  Sam podjąłem to ryzyko zacząłem pisać projekt używając asp.net mvc w wersji Preview 3. Na szczęście przejścia na kolejne wersje mvc były łatwe.

  Wracając do tematu KOBE faktycznie jest fatalnie napisany. Oxite w porównaniu z KOBE dużo lepiej, ale IMHO za bardzo rozdmuchany, o pozostałych wadach napisał trochę Rob Conery. Szczerze mówiąc denerwujące w tym wszystkim jest to, że Microsoft nie zadbał w tym miejscu o te sample. Tak nonszalanckie podejście spowoduje/spowodowało falę krytyki.

  Czy to ich na prawdę tak strasznie dużo kosztuje, aby zrobić te przykładowe aplikacje porządnie?

 2. zrobiłem podobnie preview 3 już było w miarę ok,

  ale użycie preview 1 to już sprawa dla wielbicieli adrenaliny – później bardzo dużo rzeczy się zmieniło

 3. Jarek says:

  Bartek thx za odpowiedź, ale spodziewałem się jej na email -> korzystałem z kontakt 🙂

  Po dalszym szukaniu odpowiedzi gdy wcześniej wysłałem pytanie trafiłem właśnie na stronę Dario-G i wszystko stało się jasne 😉

  Od ponad roku programuję w ASP.NET i rzeczywiście ASP.NET MVC rozwiązuje masę napotkanych problemów z którymi nadal się ‘męczę’ przeskakując między kilkunastoma projektami.
  Faktem jest że MVC to zupełnie inna ścieżka i na początku jest trochę przerażające, jednak po przestudiowaniu tutoriali/prezentacji/webcastów z oficjalnych stron nie taki diabeł straszny.

  Bartek, Dario-G thx za wartościowe wpisy na blogach dotyczące ASP.NET MVC

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *