Mono i CAB

image

Mono to otwarta implementacja środowiska .NET tworzona przez Novella ? działa na linuxach i mac os.

Z ostatnich wiadomości: Microsoft obiecał, że nigdy nie będzie ścigał projektu mono o licencję, można przeczytać o tym na blogu Miguela, to może umocnić pozycję tego projektu, do tej pory niespecjalnie było wiadomo czy MSFT pozwie  novella i zmusi do zamknięcia, więc raczej nie podchodziłem do projektu na 100% poważnie.

W Mono niestety nie uświadczysz WPF czy WCF, ale jest za to asp .net MVC. Jest też prawie 100% zgodność z Winsforms. Język C# jest w wersji 3.0 i obsługuje LINQ.

Dla Mono jest coś co się nazywa Mono Migration Analyzer (MoMA) ? pozwala na sprawdzenie w jakim stopniu aplikacja będzie się uruchamiać na mono.

Wszystko fajnie, ale postanowiłem spróbować jak to wygląda w rzeczywistości na bardziej zaawansowanych aplikacjach.  Wziąłem Smart Client Software Factory w wersji z kwietnia 2008, a konkretnie Quickstarts.BankTeller i przepuściłem przez MoMA, oto  co dostałem:

image

Czyli w sumie nie jest źle! Dokładniejszy raport wygląda tak:

image

Pierwsza z uwag jest spowodowana tym, że w aplikacji jest wywoływana przeglądarka internerowa, której brakuje w Mono ? co w sumie jest OK. Drugi brak już jest poważniejszy, ale z tego co kojarze jest w kolejce do zrobienia.

Czyli w sumie powinno się udać uruchomić aplikację w SCSF na linuxie ? hmm to otwiera całkiem ciekawe możliwości. Teraz tylko muszę wybrać jakąś dystrybucję ( czy Polish Linux Distribution jeszcze żyje?) zainstalować na wirtualce i sprawdzić jak to działa w praktyce.

PS: Ostatnio pojawił się także ciekawy podcast Scotta Hanselmanna w tym temacie ? do posłuchania tutaj.

2 thoughts on “Mono i CAB

  1. matrix says:

    PLD to nie Polish Linux Distribution więcej na http://pld-linux.org/pl/FAQ i ma się bardzo dobrze.

  2. no widzisz za czasów jak go używałem to jeszcze było Polish(ed) 🙂 – to już będzie z 5 lat temu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *