Pity przez internet

Jak co roku zbliża się ten nieprzyjemny moment, w którym musimy spełnić swój(baczność) obywatelski (spocznij) obowiązek wypełnienia PITa i rozliczenia się z podatku dochodowego.

Tym razem postanowiłem spróbować przez Internet. W zeszłym roku zdecydowanie odstraszyła mnie konieczność wcześniejszego złożenia papierowego wnisoku o złożenie pita przez internet( tak wiem ? śmieszne) oraz konieczność posiadania kwalifikowanego podpisu elektronicznego( wydawać ponad 300 złotych żeby złożyć PITa to za dużo jak na moją poznańską duszę).

Do autoryzacji zeznania za zeszły rok używana jest kwota dochodu z poprzedniego zeznia ? co jest w sumie bardzo sprytnym rozwiązaniem, ktoś musiał nad tym pomyśleć i należą się słowa uznania.

Na stronie http://e-deklaracje.mf.gov.pl/ można pobrać oficjalną aplikację w Adobe Flex, która pozwoli nam złożyć PITa. Ściąganie trochę trwa, trzeba podać swoje imię,nazwisko oraz super tajne hasło, ale później pokazuje się dosyć przyjemny ekran powitalny

02

Klikamy katalog formularzy i możemy wybrać jaki PIT chcemy złożyć, po czym pojawia się dokument PDF, który możemy wypełnić:

01 Dużym udogodnieniem są comboboxy z listami np: urzędów skarbowych, miast itp. Wadą jest konieczność rozdzielania miejsc dziesiętnych za pomocą kropki.

Po wypełnieniu klikamy Dalej i przechodzimy do faktycznego wysyłania formularza. Po wysłaniu trzeba odczekać chwilę i uzyskujemy potwierdzenie odbioru, które trzeba wydrukować i zachować, ponieważ jest to jedyny dowód złożenia zeznania:

03

04

I to właściwie tyle.

Od strony technicznej

Komunikacja opiera się na przesłaniu dokumentu w XMLu, który jest serializowany na podstawie wypełnionego PDFa do https://bramka.e-deklaracje.mf.gov.pl/uslugi/dokumenty. Tym co zasługuje na uwagę to otwartość rozwiązania, jest dostępna specyfikacja We-Wy i środowisko testowe. Wynika z tego że można by stworzyć własną aplikację do wysyłania pitów ? a może są już jakieś?

Tagged ,

11 thoughts on “Pity przez internet

 1. SkyKnight says:

  warto jeszcze dodać, że przed wypełnianiem e-pita lepiej odnaleźć zeszłoroczną deklarację – na końcu należy podać kwotę przychodu za poprzedni rok podatkowy 🙂

 2. Stara, znana i lubiana aplikacja “Pity” ze strony pity.pl od zeszłego roku też już umie korzystać z systemu e-Deklaracje, więc w tym roku właśnie jej użyłem do wysłania zeznania podatkowego.

  Jak widać protokół jest otwarty także w praktyce.

 3. o proszę nawet nie wiedziałem, a w zeszłym roku używałem

 4. Artur says:

  Program jest OK.
  Jeszcze przydałaby się opcja zapisz jako(może w przyszłym roku udostępnią). Niestety nie znalazłem nic takiego.
  Nie każdy ma dostęp do drukarki:)

 5. Cieszak says:

  Ja użyłem aplikacji z e-pity.pl, wygodniejsza, sama podpowiada na podstawie pit-8c i pit-11 co gdzie wpisać w pit-37, pit-38. Potwierdzenie otwiera się w adobre readerze i możemy sobie po prostu zapisać (co do drukowania to ja używam PDFill PDF&Image Writer i wszystko drukuję do PDF’a)

 6. Maciek says:

  Witam,

  Akurat ze stwierdzeniem: “Do autoryzacji zeznania za zeszły rok używana jest kwota dochodu z poprzedniego zeznania ? co jest w sumie bardzo sprytnym rozwiązaniem, ktoś musiał nad tym pomyśleć i należą się słowa uznania.”

  to bym się nie zgodził – gdyż jest to chyba najsłabsza cecha tego rozwiązania, o czym piszę tutaj:
  http://maciej-progtech.blogspot.com/2010/03/nie-bezpieczne-pity-pl.html

  pzdr.

 7. ok, rzeczywiście opisujesz sytuacje do której może dojść – taki worst case scenario.

  jednak wydaje mi się, że jest to rozsądna metoda pośrednia zanim wszyscy będziemy mieli kwalifikowane podpisy elektroniczne

 8. Marcin Rybacki says:

  Chciałoby się rzec, wreszcie.

  Miejmy nadzieję, że będą poszerzać możliwości kontaktu z urzędem w dalszych latach. Mimo wszystko bardziej wierzę w metodę małych kroczków niż w to, że powstanie jednego supersystemu który załatwi wszelki kontakt z urzędami.

 9. AndySad says:

  Może nie będzie trzeba mieć podpisu kwalifikowanego do kontaktów z urzędami. Proponuję rozejrzeć się za opisem konta zaufanego na ePUAP.

 10. AndySad says:

  ŹLE: chodziło mi o profil zaufany na ePUAP, przepraszam za zamieszanie 😉

 11. Sharron Clemons says:

  ok, rzeczywiście opisujesz sytuacje do której może dojść – taki worst case scenario. jednak wydaje mi się, że jest to rozsądna metoda pośrednia zanim wszyscy będziemy mieli kwalifikowane podpisy elektroniczne

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *