Integrowanie systemów

Praktycznie od początku mojej zawodowej kariery spotykałem się koniecznością integracji bardzo różnych systemów różnych firm.

To czym do tej pory się zajmowałem to integracja:

 • internetowego systemu do zarządzania szkoleniami z oprogramowaniem kadrowo-płacowym
 • crm z oprogramowaniem finansowo-księgowym
 • terminali w hali produkcyjnej z oprogramowaniem do zarządzania produkcją
 • integracja sklepów internetowych z oprogramowaniem do sprzedaży (bardzo różnych firm i różnych wielkości od bardzo prostych sprzedawanych w pudełkach po rozbudowane dla dojrzałych firm)
 • oprogramowania na palmtopach z oprogramowaniem do sprzedaży (znowu bardzo różnych firm)

Jest parę rzeczy, które z mojego doświadczenia koniecznie trzeba wziąć pod uwagę w tego typu projektach.

Cele Biznesowe

Sprawa pozatechnologiczna, ale najważniejsza. Bez zrozumienia co i po co chcemy osiągnąć nie można wogóle się zabierać za tworzenie rozwiązania, co zresztą jest prawdą dla każdego projektu.

Dostęp do danych

Schodzimy na kwestie techniczne. Wiele systemów udostępnia API, które pozwala w bezpieczny sposób (przynajmniej)dodawać obiekty do bazy danych. Jeżeli do dyspozycji jest API koniecznie trzeba z niego skorzystać, producenci prawie zawsze gwarantują, że nie będą za bardzo zmieniać sposobu działania między wersjami. Dostęp przy pomocy API zagwarantuje też, że rozwiązanie integrujące będzie podlegało takim samym mechanizmom sprawdzania i weryfikacji danych ? mamy przez to gwarancję, że nic nie zepsujemy.

Odporność na błędy

W docelowym systemie coś może się nie udać(licencje, blokady, itp?), co w razie błędu robić ? powtarzać ? jeśli tak to ile razy ? kogoś powiadomić ? jeśli tak to kogo?

Skalowalność

Jak wydajny jest mechanizm: ile czasu trwa przetworzenie pojedyńczej wiadomości, jak często pojawiają się wiadomości, jakie opóźnienia są dopuszczalne w przetwarzaniu

Diagnozowanie

W razie błędu jak trudno będzie stwierdzić co się stało. Może nie jest to tak ważne przy tworzeniu rozwiązania co przy późniejszym utrzymaniu. Nie chcę żeby angażowano mój czas tylko po to żebym stwierdził, że np: brakuje licencji na dodanie faktury.

Utrzymanie

Rozwiązanie może mieć bardzo długi okres życia np: 10 lat. Przez ten czas źródłowe i docelowe systemy mogą być aktualizowane do nowszych wersji i koniecznie trzeba taką sytuację przewidzieć. Mogą się zdarzyć tzw.: breaking changes, ale tego nie da się przewidzieć z góry,  można  za to zminimalizować ryzyko dokładnie dokumentując z czego i w jaki sposób się korzysta. Dzięki temu nawet zupełnia inna osoba ( i ja też ) za rok będzie w stanie poradzić sobie z dostosowaniem do zmian.

A wy zajmujecie się integracją systemów ? Co jeszcze bierzecie pod uwagę?

Tagged

8 thoughts on “Integrowanie systemów

 1. Integrowanie systemów…

  Dziękujemy za publikację – Trackback z dotnetomaniak.pl…

 2. Ciekawy post. Najgorsze w tym jest to, że klient w każdej chwili może przewrócić do góry nogami każdy z tych punktów do góry nogami bo
  – czegoś nie doprecyzował
  – wydało się mu to oczywiste (dla niego)
  – wydaje się mu to bardzo proste w implementacji np. “niech to się integruje ze wszystkimi dostępnymi sklepami internetowymi dostępnymi na rynku”
  – nie potrafi określić danej funkcjonalności zanim nie dostanie prototypu. Pół biedy jak prototypujemy.
  – zrozumiał coś inaczej niż my to zrozumieliśmy, ale to już w (większej) części także wina projektantów

 3. właśnie, zbieranie(rozumienie) wymagań/potrzeb, opanowanie projektu i dostarczenie klientowi tego co oczekuje jest dużo trudniejsze niż samo kodowanie.

 4. Paweł says:

  Witam,

  artykuł ciekawy, ale zabrakło mi tutaj tego, czego się po tytule spodziewałem, a co – nie ukrywam – by mnie interesowało, czyli:
  w jaki sposób zabierasz się do integracji? Jakich technologii używasz? Jakiego “nośnika danych” (czyt. typ pliku). Mam tu na myśli raczej integracje głównie poprzez internet. Czy mógł byś przybliżyć trochę używane przez Ciebie techniki?

 5. ok postaram się coś na ten temat skrobnąć, ale może bez zbyt dużych szczegółów, pewnie coś w stylu najgorsze rzeczy jakie widziałem 😉

 6. Witam,
  Zainspirowany Twoim artykułem napisałem posta na temat “Integracji systemów informatycznych” na swoim blogu: http://maciej-progtech.blogspot.com/2010/05/integracja-systemow-informatycznych-pl.html zapraszam do przeczytania.
  Pozdrawiam,
  Maciek

 7. […] na swoim blogu napisał bardzo wyczerpujący komentarz do mojego poprzedniego wpisu. Bardzo mnie cieszy, że jest okazja podyskutować i powymieniać się […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *