Integrowanie systemów – komentarz

Maciej na swoim blogu napisał bardzo wyczerpujący komentarz do mojego poprzedniego wpisu. Bardzo mnie cieszy, że jest okazja podyskutować i powymieniać się doświadczeniami!

1. o API: faktycznie Maciej ma rację rozszerzając na sposób komunikacji,kanały itp. Systemy, które do tej pory integrowałem były naprawdę nieprzyjemne w tym sensie że jedyne co udostępniały to zwykłe API (a to i tak z wielkimi bólami).

2.co do sposobów:

 • zgadzam się w 100% co do soapa z precyzyjnym WSDL. Czasem spotykałem z dosyć niewygodnymi w obsłudze sposobami komunikacji ? jak np.: XML-RPC, który jest jednak zbyt luźny jak na mój gust.
 • baza danych – fuj, widziałem już różne potworki w sqlu kopiujące dane do jakiś tabel na podstawie triggera, albo wyzwalane w określonych momentach czasu. Powiem tak – działało, ale tylko do czasu 😉 Pozatym wchodzą w to kwestie czysto administracyjne ( wywoływanie sproców z innych baz), co dla mnie nie jest zbyt przyjemne.
 • Jeśli chodzi o pliki .xml  też jestem niechętny, ale często nie da się inaczej. Cenna uwaga o walidowaniu schematów oraz o wykorzystaniu już istniejących formatów wymiany danych.
 • Systemy obsługi wiadomości / szyny usługowe ? jak najbardziej używam,a szczególnie podoba mi się nservicebus
Tagged

4 thoughts on “Integrowanie systemów – komentarz

 1. dario-g says:

  Integrowałem dwa systemy c#.NET i C.Unix poprzez pliki tekstowe. Masakra… Na samo wspomnienie mnie trzęsie. Brrrr….

 2. Bartek Szafko ? Integrowanie systemów ? komentarz…

  Dziękujemy za publikację – Trackback z dotnetomaniak.pl…

 3. Maciek says:

  Co do baz danych, to przyznam, że aż takich negatywnych wrażeń nie mam, choć zgadzam się, że nie należy przekombinować. Wydaje mi się, że buforowa tabela lub baza danych może być dobrym rozwiązaniem. Jeden system pisze do tej tabeli, drugi z niego czyta. Proste i często wystarczająco skuteczne (oczywiście jeżeli liczba danych które musimy przekazywać nie jest bardzo duża i nie jest potrzeba częsta aktualizacja)

  Pozdr,
  Maciek

 4. skolima says:

  Baza danych wymaga, żeby systemy sobie ufały… To nie zawsze jest spełnione wymaganie, ba! Zazwyczaj jest to zły pomysł.

  Z przykładów “specyfikacji”: dane są dostępne jako csv. Koniec specyfikacji. Napotkane wielokrotnie, w różnych systemach… Prośba o udostępnienie przykładowego pliku spotyka się z całkowitym niezrozumieniem. Przy czym zazwyczaj okazuje się, że c w “csv” pochodzi od “semicolon”, bo tak eksportuje dane Excel.

  Zrobiona poprawnie integracja zawsze odbywa się za pomocą API. Przykłady tak różnych projektów jak Eclipse (OSGI), Amazon Cloud czy Facebook pokazują, że najlepszą metodą na utworzenie stabilnego i bezpiecznego połączenia między heterogenicznymi systemami (a także stymulowanie wzrostu ekosystemu daleko poza najśmielsze przypuszczenia pierwszego autora) jest po prostu stosowanie wewnętrznie tego samego API co udostępnione integratorom.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *